Motoblog by Miroslav Holec

Navigace Tripper

Napsáno 18. srpna 2022 v 09:08

Meteor 350 a některé další modely Royal Enfield motocyklů mají navigaci Tripper. Jedná se o geniální nápad zabitý naprosto špatnou mobilní aplikací. Dnes jsem se nechal Tripperem navigovat na delší trase a uvědomil jsem si, jak užitečná ve svém základu navigace je. U moderních motorek v podstatě stačí zabudovat navigaci do LCD displeje a není co řešit. Meteor 350 je ale cruiser v klasickém designu s běžným kulatým budíkem. Royal Enfield velmi chytře využil prostor a přidal menší budík, který vypadá klasicky, ale poskytuje navigaci s digitálním displejem. Díky tomu není potřeba motorku hyzdit držákem mobilu a vše potřebné má motorkář již připravené z výroby. Indové si zkrátka uvědomili, že vedle nádrže s benzínem potřebuje každý motorkář i navigaci. Poslední modely motorek kvůli nedostatku čipů už ani Tripper nemají a Indové si ho musí dokupovat za příplatek.

Jak to celé funguje? Stáhnu si Royal Enfield aplikaci do mobilu a dle instrukcí spáruji telefon s displejem. Na displeji se jen objeví číslo, které přepíšu do telefonu. Párování funguje bezchybně. A navigace? V aplikaci si naklikám trasu podobně jako v Google Mapách a telefon strčím do kapsy. Mobilní aplikace si dále skrze bluetooth povídá s displejem a ten ukazuje šipky kam mám jet. To vše navíc funguje velmi šetrně k baterii v telefonu, která se mnohem pomaleji vybíjí. Problém je v té části "naklikám trasu podobně jako v Google Mapách".

Indové napsali vlastní aplikaci, která si s displejem jakožto zařízením povídá. Jinak to vlastně ani nejde, protože tradiční Google Maps neumí posílat instrukce nikam jinam. Vytvářet ale vlastní mapy ála Google Maps jen proto, aby aplikace posílala pár bajtů s instrukcemi do displeje je nesmysl. Proto se Royal Enfield rozhodl napojit na Google Maps API a proto vidíme všude ten bonmot "powered by Google Maps". V praxi musí vývojáři psát aplikaci, která posbírá požadavky uživatele a ty pak posílá na Google Maps API. Když pak Google Maps vrací do aplikace instrukce, vývojáři je jen přeposílají ve svém vlastním formátu do displeje. A právě tady je kámen úrazu. Indové totiž aplikaci dost odflákli a ta kromě mizerného vzhledu nic moc neumí. Na pozadí jsou sice Google Mapy, ale jejich potenciál není vůbec využitý.

Jako motorkář mohu v podstatě jen:

zadat přesnou adresu kam jedu

přidat průjezdové adresy

zvolit si, zda chci přes dálnice a placené úseky

Celá řada funkcí, na které jsme zvyklí z Google Map tu vůbec není. Například

nelze místo adresy zadat bod na mapě prstem

nelze místo adresy zadat GPS souřadnice

nelze si vybrat z navržených tras - nabízí se jen výchozí trasa

nelze si trasu uložit - ani tu jednu výchozí

A to je peklo. Když jedu pro rohlíky, navigaci v podstatě nepotřebuji. Když jedu delší trasu, nemohu si zadat průjezdní body (třeba konkrétní silnice), takže navigace je pro mě nepoužitelná. Málokdy jedu trasu, ve které znám přesné průjezdní adresy v podobě "Město, Ulice, ČP". Když zadám přímo název města, navigace mě táhne většinou přes centrum, protože "Dobříš" prostě znamená náměstí ve městě Dobříš.

Škoda. Místo geniálního nápadu a užitečného budíku na motorce mám v podstatě jen zbytečný budík, který mi ukazuje čas, který ještě ke všemu není synchronizován na druhém budíku. Indům jsem poskytl zpětnou vazbu přes App Store a teď jsem se na ně obrátil s tím, jestli hodlají do aplikace ještě zasahovat.

Mimochodem, všimli jste si té kontroverze? Někdo Tripper chválí do nebes a někdo nenávidí. K tomu se totiž váže další zajímavost. Těch verzí Royal Enfield aplikace je více. Vývojář může pro každý trh publikovat odlišné verze aplikace. A tady je kámen úrazu. Evropská verze se nedočkala už několik měsíců aktualizace. Existuje ale tato verze, která několik aktualizací měla.

Klíčový update proběhl v sprnu 2021 a podle všeho apka umí:

výběr z alternativních tras

výběr lokality přímo z mapy

možnost dívat se na mapu i během navigace

Aplikace pro jiné trhy (Indie) totiž obsahuje i další funkce včetně komunikace se servisem. Ta evropská verze je osekaná pouze na úroveň navigace a Indům se zřejmě nechce při každé aktualizaci sahat do více aplikací.

Poněkud kostrbatě lze dostat i v našem regionu aplikaci pro Indický trh do telefonu. Je k tomu potřeba založit si na store nový účet a uvést u něj Indickou adresu. Poté se stačí přihlásit pod tímto účtem, stáhnout aplikaci a následně se opět přihlásit s běžným účtem. Stažená aplikace ale vyžaduje ověření jednorázovým heslem a to se posílá na indické číslo. A to už se obchází hodně těžko.

Nezbývá tak doufat, že Indové najdou pár minut na aktualizaci evropské verze aplikace a konečně se dočkáme možnosti vytvářet si trasy pomocí bodů na mapě.


Diskuse k článku